• Kasım 23, 2023

  Öğretmenler, bilgiye yol gösteren, geleceği inşa eden ve ışık saçan rehberlerimizdir. Öğretmenler Günü yaklaşırken tüm öğretmenlerimizi anmak ve değerli katkılarına teşekkür etmek istiyoruz.  

  Değerli Öğretmenlerimiz,

  Öğrencilerinizle birlikte sınıflarınızı daha interaktif hale getirmeniz için, bu hafta içi her gün e-posta bültenimizden sizlere özel dijital hediyeler sunuyoruz! Sınıf içi etkileşimi artırmak, öğrencilerinizi daha çok motive etmek ve öğrenmeyi daha eğlenceli kılmak için bu dijital hediyelerden faydalanabilirsiniz. 

  Öğretmenler Günü’nü birlikte kutlamak adına dijital hediyeleri kullanırken çektiğiniz görselleri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı; gönderilerinize bizleri de etiketlemeyi unutmayın.  

  ogretmenlere hediyemiz var
 • Kasım 20, 2023

  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi Türkiye dahil olmak üzere 196 ülkenin taraf olduğu bir insan hakları belgesidir. Çocukların hakları; ayrımcılık gözetmeme, çocuğun yüksek yararı, katılım, yaşama ve gelişime yönlendirici ilkeleri başta olmak üzere sözleşme maddelerince korunmaktadır.  

  Çağımızın getirdiği iklim krizi gibi problemler çocuk haklarında ihlaller meydana getirmektedir. Çocuklara Yönelik İklim Riski Endeksi’nin ortaya koyduğu verilere ve UNICEF’in çağrısına gelin birlikte göz atalım. 

  UNICEF: “İklim kirizi bir çocuk hakları krizidir.” 

  Çocuk Haklarında İklim Krizinin Etkileri
 • Kasım 17, 2023

  Bir kişinin, bir başkasını kasıtlı ve düzenli olarak rahatsız etmesi, zarar verme amacını taşıyan davranışlarda bulunması, incitmesi ya da korkutması olarak zorbalık olarak adlandırılmaktadır. (Akran zorbalığı ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.) Son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız zorbalık eylemlerine dijital mecralarda da rastlamak mümkün. Dijital teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen zorbalık türü ise siber zorbalık olarak isimlendirilmektedir. Siber zorbalık; sosyal medyada, mesajlaşma uygulamalarında, dijital oyun platformlarında görülebilmektedir. Siber zorbalık ile seçilen kişiyi kasıtlı olarak korkutma, sinirlendirme ya da utandırmaya yönelik tekrarlanan davranışlar görülür. Dijital platformların daha genç yaşlarda kullanılmaya başlanması küçük yaşlardaki çocuk ve gençlerin buna maruz kalabileceği anlamını taşımaktadır. Bu nedenle özellikle ebeveynlerin, bakım verenlerin ya da eğitmenlerin bu konuda bilinçli olmasında fayda vardır.  

  Gençlerin ve Ebeveynlerin Siber Zorbalıkla İlgili Bilmesi Gerekenler
 • Kasım 08, 2023

  Günümüzde çocuklar için binlerce kitap mevcut, ancak çocuğunuzun yaşına uygun olanları seçerken yaş aralıkları sadece bir başlangıç noktasıdır. Doğru kitapları seçmek için, çocuğunuzu ve onun ilgi alanlarını iyi anlamak büyük bir öneme sahiptir. Hangi tür kitapları sevdiğini ve nelerden hoşlandığını öğrenmek, kelime bilgisinin hangi seviyede olduğunu anlamak çok önemlidir. Yaş aralıkları elbette rehberlik edici olabilir, ancak her çocuğun okuryazarlık becerileri ve ilgi düzeyi farklıdır. 

  Çocukların Yaşlarına Göre Kitap Seçimi
 • Ekim 27, 2023

  Duygular, doğduğumuz andan itibaren bizimle beraberler! Bazen kıpır kıpır ve neşeli duygular içinde olurken; bazen de kafamız bir hayli karışık olabilir. İçimize hüzün çöktüğü zamanlar, yaşamı sıkıcı bulduğumuz zamanlar... “İşte yaşamın anlamı bu!” dedirten özgür ruhlu duygular...  

  Duygular bizlerin yol göstericileridir. Kendine özgü bir dille, bize kendimizle ilgili bir şeyler anlatır. Duyguların anlattıklarına kulak vermeyi öğrenmek ise başlı başına bir süreç. Duyguları tanımak, yönetmek ve düzenleyebilmek yaşam boyu devam eder. İç dünyamızda olup bitenlerin yansıması olan duygularımızla kurduğumuz bağ, bebeklik yıllarımıza dayanır. Küçük yaşlardan itibaren duygularını tanımaya fırsat veren ailede yetişen çocuklar, yaşamları boyunca duyguları ile adeta sohbet eden bireylere dönüşür.  

  Duygularının Farkında Olan Çocuk Yetiştirmek
 • Ekim 16, 2023

  “Haydi arkadaşına traktörünü ver. Biraz da o oynasın.”

  “Kardeşin ağlıyor. Ona elindeki bebeği verir misin?” 

  Siz de küçük çocuklara bunları söylediyseniz, muhtemelen olumsuz bir tepki ile karşılaşmışsınızdır! Hatta bu olumsuz tepki karşısında çocuğunuzun paylaşma bilincinin oluşmayacağını düşünerek kaygı hissetmiş de olabilirsiniz! Şimdi kaygılarınızı bir kenara bırakın ve  O halde gelin bu sürecin detayları hakkında konuşalım.  

   

   

   

   

  blog yazısı
 • Ekim 10, 2023

  Hayvanlarla kurulan bağ, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle çocukların hayvanlarla ilişkisi, sadece eğlenceli bir vakit geçirmekle kalmaz; aynı zamanda değerli yaşam dersleri sunar. Evcil hayvanlar, çocukların empatiyi, sorumluluğu ve sevgiyi öğrenmelerine yardımcı olur. Bosacki ve arkadaşlarının 2022'de yaptığı bir araştırma, çocuklar ve gençler arasında evcil hayvanlarla kurulan bağın sosyal ve duygusal gelişimlerini olumlu bir şekilde etkilediğini ortaya koydu. Bu araştırma, hayvanlarla ilişki kuran çocukların diğer insanlara ve kendilerine daha şefkatli davrandığını gösterdi. 

  Çocukların hayvan dostu bireyler olarak yetişmelerini desteklemek için, sizlere harika film ve dizi önerileri hazırladık. 

   

  Çocuklar için belgesel, çocuklar için film, çocuk filmleri, aile filmleri, hayvan, hayvan konulu filmler, komedi film, aksiyon film
 • Ekim 03, 2023

  "Greta and the Giants," çocukların ilham verici bir hikayeyi keşfetmelerine olanak tanıyan bir kitaptır. Bu kitap, genç okuyuculara iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir figür olan Greta Thunberg'i tanıtır. Greta'nın genç yaşta başladığı aktivizmi ve iklim değişikliği konusundaki tutkusu, kitabın merkezinde yer alır. Okuyucular, Greta'nın cesaretini, kararlılığını ve dünya üzerindeki değişim gücünü keşfederken, aynı zamanda kendi hayatlarında neler başarabileceklerini düşünmeye teşvik edilirler. Bu kitap, çocuklara büyük bir vizyonun ve tutkunun ne kadar etkileyici olabileceğini gösterirken, aynı zamanda dünya sorunlarına duyarlı bir neslin yetişmesine katkıda bulunur.

  Greta, Greta Thunberg, Greta and the Giants, iklim krizi, aktivist, çevre bilinci, küresel ısınma, doğanın kirletilmesi
 • Eylül 14, 2023

  Yarı fare yarı fil olan  Barnabus ile tanışmaya hazır mısınız? The Fan Brothers’ın 2020’de kaleme aldığı, her yönüyle insanı etkileyen bu kitapta özgürlük hayallerini, cesareti, arkadaşlığı ve dayanışmayı en derinlerinizde hissedeceksiniz! 

   

   

   

  Canadian Children's Literature Award ve Junior Library Guild Gold Standard Selection ödülüne layık görülen The Barnabus Project uzun süreler uluslararası en çok satanlarda en üstteki yerini korudu. Bu başarıları elde etmesinin arkasında bolca emek var. İşledikleri konu ve bunu ele alış biçimlerindeki ustalık, illüstrasyonlarındaki yaratıcılık ve özen ile yediden yetmişe herkesin duygularını uyandırmaya devam ediyor! 

  kitap incelemesi, yuva aramak, ait hissetmek, çocuk, dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Ağustos 29, 2023

  Son dönemlerde çocukların özellikle akranlarına karşı zorbalık davranışları sergilediğine sıklıkla karşılaşıyoruz. Bunu okul öncesi dönemden lise yıllarına kadar görmek mümkün. Zorbalık davranışı sadece buna maruz kalan çocukta değil, davranışı sergileyen çocukta da olumsuz sonuçlar doğuruyor.  
   

  empati, zorbalık, akran zorbalığı, okulda zorbalık, arkadaş zorbalığı, sosyal beceriler, ebeveyn etkisi, konuşma, çocuk, dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Ağustos 25, 2023

  Plastik tüketimini azaltacak en küçük eyleminizle büyük bir fark yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?♻️

  konuşma, plastik, geri dönüşüm, dünyayı koruma, ileri dönüşüm, çocuk, dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Ağustos 18, 2023

  İkinci çocuğunuzu beklediğinizi öğrendiğinizde, büyük çocuğunuzun bu duruma nasıl alışacağı hakkında düşünmek oldukça doğal bir tepkidir. Yeni bir kardeş büyük çocuğunuz için heyecan verici olsa da aynı zamanda evini, eşyalarını ve anne babasını başka biriyle paylaşmak konusunda büyük duygular besleyebilir. Bu bilinmez süreç, size endişe hissettiriyor olabilir.  İyi haber şu ki, hem hamilelik sürecini, hem de doğumdan sonraki ilk süreci en düzgün şekilde anlatabilmek ve o dönemi daha sancısız geçirmek mümkün.

  kardeş, çocuk, iki çocuk, 2 yaş, kardeşe hazırlık, çocuk gelişimi,abla olmak, abi olmak, bebek, toddler, 2. çocuk, kardeş kıskançlığı, çocuk gelişim kitabı, yeni kardeşe hazırlık,
 • Ağustos 04, 2023

  Oyuncaklar, havlular, yüzme yardımcıları, atıştırmalıklar, hijyen malzemeleri, ıslak mayo çantaları ve bol bol kitap… İçi bu malzemelerle şişmiş, kocaman bir çanta ile sahile inen birini görürseniz gözünüz hemen yanında bir çocuk arar.

  tatil, çocuk, yaz tatili, 2 yaş, yaz okulu, çocuklu tatil, kitap, kitap önerileri, yaz tatili kitabı, yaz, summer
 • Temmuz 28, 2023

  Müziğin küçük çocukların beyinlerinde ömür boyu süren etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Kaşığı bir tencereye vurarak, tef ile ritim tutarak, marakas sallayarak ya da piyanonun tuşlarına basarak... Yeni araştırmalar, müzik yapmanın müzik dinlemekten daha fazla gelişimsel faydası olduğunu göstermektedir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren çocukların davul, marakas, ksilofon gibi enstrümanları çalarak müzik dünyasına girmesine fırsat vermek gelişimi için çok değerlidir. Neden mi? Haydi bunu birlikte inceleyelim! 

  müzik, enstrüman, ince ve kaba motor becerileri, enstrüman çalmak, zihin gelişimi, çocuklarda enstrüman, melodi, ritm, marakas, ritmik beceriler, konuşma, çocuk, dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Temmuz 21, 2023

  Puzzle bizi renkli dünyasına davet ettiğinde, parçaları birleştirmeye başlar ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyiz bile. Ailecek keyifli vakit geçirmeyi sağlayan, renkli dünyalarıyla ailenin tüm üyelerini küçücük parçalar etrafında toplayan puzzle; çocuklar için keyifli zaman geçirmenin çok ötesinde etkiler yaratır…

  konuşma, çocuk, puzzle, yapboz, oyun, kutu oyunu,oyuncak, el göz koordinasyon, beceri,gelişim dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Temmuz 14, 2023

  Çocuğunuzun dil gelişimine yakından bakmaya ne dersiniz?

  konuşma, çocuk, dil gelişimi, 2 yaş, gelişim, çocuk gelişimi, kitap, kitap önerileri, çocuk gelişim kitabı
 • Çocukların sağlıklı kimlik gelişiminin çevreleri üzerinde kontrol sağlamalarıyla başladığını biliyor muydunuz?

  cocuk, kitap, kendi olma, özgüven, duygular, utangaçlık, gelişim, destek, büyüme, ebeveyn, aile, çocuklar, kids, kid
 • Mayıs 30, 2023

  Bu hafta sizi en sevdiğimiz karakterlerden biriyle buluşturmak istedik. İşte size bazı ipuçları. Bakalım kim olduğunu bulabilecek misiniz? ❤️

  cocuklar, cocuk, cesaret, ilham, kitap, ingilizcekitap, tirtiloneriyor, oneri, tavsiyekitap,cocukkitabi,hediye
 • Bugün Tırtıl Kids olarak konuşmayı, okumayı ve üzerine düşünmeyi en çok sevdiğimiz konulardan biriyle buradayız: Duygular! ❤️

  dijitalhediye, pdf, tirtilkids, duygular, duygu, duygularim, cocuk, kid, kids, cocuklar, ifade, duygukitaplari, aktivite, ingilizce, ingilizcekitap
 • Mart 21, 2023

  Bugün 20 Mart Dünya Aç Tırtıl Günü! ORjinal ismiyle; “The Very Hungry Caterpillar Day”

  Her yıl 20 Mart’ta dünyanın dört bir yanındaki insanların Eric Carle'ın en sevilen resimli kitap karakterlerinden birinin onuruna Aç Tırtıl Günü kutlanır. Biz de bu güzel günü kutlamak istedik. Aç Tırtıl Günümüz kutlu olsun!
   

  cocuk, kitap, book, childrenbook, tavsiye, öneri, ericcarle, actirtil, theveryhungrycaterpillarday, caterpillar, animals, cute, childrenbooks, books
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır, toplanan kişisel verileriniz KVKK & GİZLİLİK VE GÜVENLİK açıklamamızda belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.